Farba: červená
Evidenčné číslo: 033
Dĺžka (km): 35,3 km
Prevýšenie: 502/1137 m (pozor uvádza sa smere popisu trasy)
Náročnosť / Určenie: SPORT (stredné) - MTB TRASY
Povrch: asfalt, spevnená cesta, poľná cesta, lesná cesta

Charakteristika: Pokračovanie I. úseku Donovalskej cyklomagistrály. Trasa prepája významnú turistickú lokalitu Donovaly s Banskou Bystricou.

Popis: Trasa pokračuje od I. úseku, ktorý prepája Ružomberok s Donovalmi. Z Donoval nás čaká prvé a v tomto smere asi aj jediné väčšie stúpanie. Dostávame sa do najvyššieho body na trase (1 104 m n. n m.) v lokalite tzv. Pri javore. Potom už trasa pokračuje spádom poľnými a lesnými cestičkami. Na trase môžeme stretať viaceré cykloturistické odbočky žltej, zelenej i modrej farby.

Prichádzame do lokality Kalište (k. ú. Podkonice), kde sa nachádza cykloturistický smerovník a pamätník. Odporúčame si krátko zájsť k Národnej kultúrnej pamiatke Kalište, kde sa nachádza múzeum, pamätník a kaplnka. Toto miesto je zaujímavé a je tu vybudovaný aj náučný chodník Kalištím. Pokračujeme ´dalej a čaká nás kľukatý prejazd do obce Baláže. Prechádzame centrom, a pokračujeme po asfaltovej komunikácii do obce Priechod.

Pokračujeme do Slovenskej Ľupči. Táto malebná ale za to veľmi zaujímavá a fascinujúca dedinka stojí za dlhšiu návštevu. Nachádzajú sa tu ruiny Kláštoriska, a dominanta okolia – Ľupčiansky hrad. Otváracie hodiny, ako aj iné informácie sa dozviete na tomto odkaze.

Trasa prejde obcou, obchádza vrchol Skalná ihla, prechádza popri mestskej časti Šalková a dostáva sa do Banskej Bystrice kde končí v blízkosti autobusovej stanice.
https://www.biker.sk/ https://www.skoda-auto.sk/ https://trekbikes.sk/3-bicykleVšetky publikované dáta na portáli sú určené na nekomerčné použitie pre občiansku verejnosť, turistov a návštevníkov Slovenska. Dáta sú chránené v zmysle autorského zákona, sú majetkom Slovenského cykloklubu. Ich ďalšie použitie a šírenie je možné iba s písomným súhlasom Slovenského cykloklubu.