2424 Terchovsko – Zázrivský okruh

2424 terchovsko zazrivsky okruhFarba: modrá
Evidenčné číslo:
2424
Dĺžka:
73,5 km
Prevýšenie:
1260/1260 m
Náročnosť:
EXPERT
Určenie:
CESTNÝ bicykel
Povrch: 
asfalt

 

modra-trasa-ikona2 charakter-cestna01 narocnost-rekrea-ikona

 

Charakteristika: Tento okruh patrí k najdlhším modrým trasám v celom kraji. Prepája Terchovský región s Bystrickou dolinou a Oravou. Celá trasa je vedená po asfaltových cestách a vo väčšine úsekov s veľmi nízkou, ba až žiadnou dopravou.  

Trasa tvorí okruh, je teda možné začať prakticky kdekoľvek a absolvovať trasu v oboch smeroch. My si popíšeme trasu so začiatkom a koncom v Terchovej. Trasu začíname na námestí v Techovej pri centrálnej orientácie a križovatke cykloturistických trás. Prvé kilometre je trasa vedená po ceste II/583 v smere na obec Belá. Pre Belou však odbáča doprava a po menej frekventovanej ceste prechádza Kubíkovou, následne stúpa do sedla Lutiška, kde sa nachádza ďalšia križovatka cyklotrás a zároveň pekné výhľady na Kysuckú vrchovinu. Po krátkom zjazde sa dostávame do obce Lutiše a následne do Radôstky, kde treba byť pozorný, lebo trasa tu odbáča doľava na novovybudovaný cyklochodník. Po ňom je vedená až k Starej Bystrici, kde sa pri obci a rieke Bystrica pripája ku Kysuckej cyklomagistrále (č. 005) a spoločne pokračujú po cyklochodníku. Cyklochodník končí až pri Novej Bystrici na križovatke so zelenou cyklotrasou č. 5437. Trasa tu vychádza na cestu a ďalej je vedená po nej. V lokalite Rycierky hlavná cesta odbáča doprava a cykloturistická trasa odbáča doľava smerom Vychylovka. Po 2,5 km sa už dostávame k múzeu kysuckej dediny – Vychylovka, kde sa nachádza krásne múzeum v prírode. Priamo k múzeu však treba odbočiť, trasa neprechádza cez skanzen, ale tesne pred ním odbáča doprava a stúpa po rozbitej asfaltovej ceste do sedla Demäňová, kde končí Kysucká cyklomagistrála. Neďaleko sa nachádza aj malá rozhľadňa a takisto tu vychádza aj horská úvraťová železnica z Oravskej strany.

Modrá trasa odtiaľto pokračuje už spoločne s Oravskou cyklomagistrálou (č. 006) až do obce Oravská Lesná, kde sa odbáča na námestí doprava a tentokrát pokračuje spoločne s Terchovsko – Oravskou cyklomagistrálou (č. 038). Na námestí sa nachádza viacero možností na občerstvenie, ktoré odporúčame využiť. Následne už cyklistov čaká dlhé a tiahle stúpanie až do sedla Hoľa. Odmenou nám bude krásny zjazd až do Zázrivej s krásnymi výhľadmi na Malú Fatru. V Zázrivej sa už cyklisti napoja opäť na cestu č. II/583 po ktorej sa trasa vracia späť do Terchovej. Na trase sa nachádza množstvo križovatiek s inými cykloturistickými trasami, ktoré je možné využiť pre tvorbu množstva okruhov rôznych dĺžok a náročností.

 

 

Vytvorené 5 years ago
Super User

Táto trasa bola stiahnutá 452 krát. Stiahnuť trasu
Minimálna výška 454 Meter
Maximálna výška 1054 Meter
Celkové prevýšenie 1253 Meter
Celkový pokles 1253 Meter
Celková vzdialenosť 73.67 km
Táto trasa bola stiahnutá 452 krát. Stiahnuť trasu
Distance: {0} {2} Elevation: {1}
Distance: {0} {2} Speed: {1}
Distance: {0} {2} Heart Rate: {1}
https://za.cykloportal.sk/media/com_gpstools/markers/02marker.png
https://za.cykloportal.sk/media/com_gpstools/markers/default.png
#0000FF
2
50
google.maps.MapTypeId.HYBRID
1
1
1
1
1
1
google.maps.ZoomControlStyle.DEFAULT
google.maps.MapTypeControlStyle.DEFAULT
Vzdialenosť
Výška
Rýchlosť
Heart Rate
km
mps
m
km
Míle
Meter
ft
mile/hr
ft/sec
km/h
m/s
/index.php?option=com_gpstools&task=rating.rate&id=19&format=json